Image
a black person keeling over a pile of collard greens in a dark venue

Sage Whitson in EMPAC co-commission, Transtraterrestrial. A Prequel and Premiere of the Unarrival Experiments—Unconcealment Ceremonies, 2023.

Photo: Michael Valiquette

Residencies

Artist production residencies are the heart of the curatorial program at EMPAC. Much of the work that we commission and present is developed in collaboration with our curatorial and production staff during artist residencies. Artists benefit from unparalleled access to EMPAC's technological infrastructure for making their work, which includes dedicated support from an expert team of video, audio, stage, and production engineers and technicians. Residencies are often planned years in advance to afford time for extended engagement between artists and EMPAC staff. The number of residencies, as well as the structure and length of each, is tailored in conversations with the individual artist and for the specific project.

Residencies

2024

June 13–21
Suneil Sanzgiri / Two Refusals
April 29–May 3
April 25–26
Marina Rosenfeld / µ (mu)
April 15–23
Onye Ozuzu / Space Carcasses
March 25–April 6
Antonia Barnett-McIntosh & Jessie Marino / Susceptible Chambers
March 4–15
Jlin & Florence To / AKOMA
February 5–13
Ligia Lewis & Corey Scott-Gilbert / Untitled
January 29–February 3
John Driscoll & Phil Edelstein / Reembodied Sound Symposium & Festival
January 29–February 3
Remounted by RPI Arts Department Students with John Driscoll and Phil Edelstein / Rainforest IV
January 22–26
Marina Rosenfeld / µ (mu)
January 17–19
Conrad Tao / Poetry & Fairy Tale
January 9–19
Antonia Barnett-McIntosh & Jessie Marino / Susceptible Chambers

2023

December 19–23
November 27–December 7
October 27–November 3
Guillermo Escalon and Igor de Gandarias / Fire Dialogues: The Quest for an Impossible Music
October 9–13
Maurice Louca / Missing Notes
October 6–13
October 2–6
Nancy Mounir / Solћ (reconciliation)
October 1–November 20
Shifting Center Residency / Nida Ghouse
September 22–30
Michelle Ellsworth / Evidence of Labor
August 27–September 10
Antonia Barnett-McIntosh & Jessie Marino / Susceptible Chambers
August 7–19
Shifting Center Residency / Nida Ghouse
August 5–12
Clarissa Tossin and Michelle Agnes Magalhães / Each Absent Breath
July 31–August 4
Laurie Anderson / ARK
July 13–23
Flanders Department of Culture, Youth and Media / Winnie Huang
June 14–23
Michelle Ellsworth / Evidence of Labor
May 5–August 9
Hugo Esquinca / Condición_10.23
May 1–13
Theater Junction / Outside / In
April 20–28
DeForrest Brown Jr. / Speakers That Speak To You
March 9–19
Bora Yoon / PHONO KINETIC
February 15–26
Mary Kouyoumdjian and Nigel Maister with Alarm Will Sound and Kevork Mourad / Paper Pianos
January 7–14
Ana Navas and Mirtru Escalona-Mijares / Cuando las nubes eran las olas (When the clouds were waves)

2022

October 31–November 4
Adam Weinert / ANTHEM
October 10–21
Bora Yoon / PHONO KINETIC
August 2
As part of NYS DanceForce / Rashaun Mitchell and Silas Riener
July 25–29
Laurie Anderson / ARK
July 6–18
Australia Council for the Arts / Tim Bruniges
June 27–29
Adam Weinert / ANTHEM
June 13–24
Flanders Department of Culture, Youth and Media / Marco Fusi and Patricia Alessandrini
May 5–13
Shifting Center Residency / Nida Ghouse
May 5–13
Bailey Scieszka / Conspiracy Influencer
April 18–29
Lesley Flanigan / Resonances
April 11–16
Patricia Alessandrini & Jack Quartet / A Complete History of Music (Volume 1)
April 6–8
Shifting Center Residency / Nida Ghouse
March 30–April 1
Shifting Center Residency / Nida Ghouse
March 28–April 8
Cannupa Hanska Luger / Future Ancestral Technologies
March 16–18
Shifting Center Residency / Nida Ghouse
March 9–18
Beatriz Santiago Muñoz / Oriana
March 2–4
Mary Kouyoumdjian and Nigel Maister with Alarm Will Sound and Kevork Mourad / Paper Pianos
February 22–26
Ana Navas and Mirtru Escalona-Mijares / Cuando las nubes eran las olas (When the clouds were waves)
February 7–18
Jaamil Olawale Kosoko / Black Body Amnesia
February 1–4
January 24–February 2
7NMS / PROPHET
January 24–28
January 7–18
Bora Yoon / PHONO KINETIC

2021

December 20
December 17
December 13–17
Mary Kouyoumdjian and Nigel Maister with Alarm Will Sound and Kevork Mourad / Paper Pianos
November 29–December 17
November 25–December 3
Martine Syms / The African Desperate
November 8–19
Anna Craycroft / Only Breath, Words
September 27–November 17
Anaïs Duplan / Blackspace
August 1–September 30
Cannupa Hanska Luger / Future Ancestral Technologies
May 24–June 4
Mary Kouyoumdjian and Nigel Maister with Alarm Will Sound and Kevork Mourad / Paper Pianos

2020

December 4
Nancy Campbell, Vic Brooks, and Ashley Ferro-Murray / Feminist and Antiracist Science and Technology Studies
October 28–March 31, 2021
DELIRIOUS DANCES/Edisa Weeks / 3 RITES: Life
October 18–31
Caroline Shaw and Vanessa Goodman / Graveyards and Gardens
October 12–January 25, 2021
Annie Saunders & Wild Up / Rest
October 9
Nancy Campbell, Vic Brooks, and Ashley Ferro-Murray / Feminist and Antiracist Science and Technology Studies
October 6
King Britt & Saul Williams / Untitled Commission
October 1–16
September 28–October 2
Amanda Turner Pohan / Alexa Echoes
September 25–May 21, 2021
Beatriz Santiago Muñoz / Oriana
September 18–December 18
Nancy Campbell, Vic Brooks, and Ashley Ferro-Murray / Feminist and Antiracist Science and Technology Studies
September 16–December 25
Rashaun Mitchell & Silas Riener / Desire Lines
September 7–17
Mary Kouyoumdjian and Nigel Maister with Alarm Will Sound and Kevork Mourad / Paper Pianos
May 14–17
May 4–8
Amanda Turner Pohan / Alexa Echoes
April 20–May 1
Heartbeat Opera / Lady M
March 23–April 3
Jaamil Olawale Kosoko / Chameleon: A Biomythography
March 16–20
Ana Navas and Mirtru Escalona-Mijares / Cuando las nubes eran las olas (When the clouds were waves)
March 9–20
Camila Galaz / Australia Council for the Arts / Vecino Vecino
March 9–13
Lesley Flanigan / Resonances
February 25–March 4
Michelle Ellsworth / Artist Residency
February 20–March 20
February 11–23
February 10–March 27
February 3–7
Anna Craycroft / Only Breath, Words
January 13–24
Su Wen-Chi / Artist Residency
January 9–10
Ephraim Asili / The Inheritance
January 6–16
Maria Chávez / Untitled Commission

2019

December 8–12
Lesley Flanigan / Residue
December 6
Yanira Castro and Stephan Moore / Exploring Wave Field Synthesis in Dance
December 5–6
Yanira Castro and Stephan Moore / Exploring Wave Field Synthesis in Dance
December 2–20
Anna Craycroft / Only Breath, Words
November 18–27
Jaamil Olawale Kosoko / Chameleon: A Biomythography
November 11–21
James Richards / Mouth Room
November 4–18
Kurt Hentschläger / EKO Artist Residency
October 21–30
October 21–30
October 9–13
Yarn / Wire / Feld and Tonband
October 7–18
Corin Sworn / Work in Progress
September 4–14
Beatriz Santiago Muñoz / Oriana
August 27–29
Anna Craycroft / Only Breath, Words
August 12–16
Ana Navas and Mirtru Escalona-Mijares / Cuando las nubes eran las olas (When the clouds were waves)
August 4–9
James Richards / Mouth Room
July 29–August 2
Camila Galaz / Australia Council for the Arts / Vecino Vecino
July 17–23
Su Wen-Chi / Artist Residency
July 9–9, 2018
Anna Craycroft / Only Breath, Words
July 8–17
Natasha Barrett and Marc Downie / Innermost
June 3–14
Ephraim Asili / The Inheritance
May 20–21
A.K. Burns / Void
May 1–3
Cenk Ergün and JACK Quartet / Sonare and Celare
April 29–May 18
Justin Shoulder / Carrion
April 9–19
Findlay//Sandsmark / >>returner<<
April 8–13
April 1–5
James Richards / Mouth Room
March 25–29
Jon Wang and Bahar Behbahani / Short Shadows
February 25–March 1
James Richards / Mouth Room
February 9–10
andPlay / playlist
February 5–10
Jaamil Olawale Kosoko / Chameleon: A Biomythography
January 29–February 1
andPlay / playlist
January 29–30
Anna Craycroft / Only Breath, Words
January 16–28
jumatatu m. poe and Jermone “Donte” Beacham / Let ‘im Move You: This is a Formation
January 2–11

2018

December 17–21
Marilyn Nonken and Steven Marotto / Patterns in a Chromatic Field
December 4–7
Laurie Anderson / Chalkroom
December 3–7
James Richards / Mouth Room
November 27–28
Anna Craycroft / Only Breath, Words
November 27–December 2
Ephraim Asili / The Inheritance
November 26–30
November 13–17
andPlay / playlist
November 5–18
Alice Sheppard / Kinetic Light / DESCENT
October 8–14
Moved by the Motion (Wu Tsang and boychild with Patrick Belaga, Josh Johnson, and Asma Maroof) / Sudden Rise
October 7–12
Yara Travieso / Sagittarius A.
September 19–23
Yara Travieso / Sagittarius A.
August 20–25
Yara Travieso / Sagittarius A.
August 6–17
Moved by the Motion (Wu Tsang and boychild with Patrick Belaga, Josh Johnson, and Asma Maroof) / Sudden Rise
July 19–19
Anna Craycroft / Only Breath, Words
July 1–3
Maria Hassabi / SlowMeDown
June 27–30
Yara Travieso / Sagittarius A.
June 26–26
Anna Craycroft / Only Breath, Words
May 21–25
May 1–17
Oneohtrix Point Never / Myriad
April 24–30
David Lang, Ensemble Signal, & Suzanne Bocanegra / darker
April 16–27
Maria Hassabi / SlowMeDown
March 26–April 4
Mary Armentrout Dance Theater / Listening Creates an Opening
March 13–21
Mallory Catlett / Restless NYC / This Was The End
February 26–March 9
February 16–March 2
Elena Demyanenko & Erika Mijlin / echo/archive
January 16–24
Ephraim Asili / The Inheritance
January 3–15
Moved by the Motion (Wu Tsang and boychild with Patrick Belaga, Josh Johnson, and Asma Maroof) / Sudden Rise

2017

November 6–17
November 6–17
Laure Prouvost, Sam Belinfante, Pierre Droulers / They Are Waiting for You
October 19–28
Mary Armentrout Dance Theater / Listening Creates an Opening: Work-in-Progress
October 19–28
Mary Armentrout Dance Theater / Listening Creates an Opening
October 16–18
September 26–October 7
Elena Demyanenko & Erika Mijlin / echo/archive
September 24
Orpheus Chamber Orchestra / Mozart Recording for Wave Field Synthesis
September 18–24
August 24–September 5
Andrew Schneider / AFTER
August 16–18
July 18–August 4
Isabelle Pauwels / If It Bleeds
July 1–31
June 26–November 3
A.K. Burns / Negative Space
June 12–23
Etienne Chambaud / Incomplt
April 24–May 3
Trajal Harrell / Calm House Terrace
April 10–19
Mary Armentrout / From Feldenkrais to GoPro
March 27–April 7
Andrew Schneider / FIELD
February 27–March 10
February 21–23
Pig Iron Theater Company / Period of Animte Existence
February 14–24
Gerard & Kelly / Modern Living
January 16–28
Charles Atlas, Rashaun Mitchell, and Silas Riener / Tesseract

2016

December 2–9
Kate Soper / Ipsa Dixit
November 28–December 9
Laure Prouvost / Magic Electronics
November 28–December 9
Laure Prouvost, Sam Belinfante, Pierre Droulers / They Are Waiting for You
November 7–18
October 18–31
Andrew Schneider / FIELD
September 23–30
Mary Armentrout Dance Theater / Listening Creates an Opening
September 2–4
Olivia De Prato / Streya
August 15–September 2
Rob Hamilton / 108 Troubles
August 1–5
Mivos Quartet and Eric Wubbels / being-time
July 25–29
June 27–July 1
Mariel Roberts / Cartography
May 2–15
Tarek Atoui / WITHIN
April 25–28
Longleash / Passage
April 11–15
Moved by the Motion (Wu Tsang and boychild with Patrick Belaga, Josh Johnson, and Asma Maroof) / Sudden Rise
February 8–12
Nate Wooley / For Kenneth Gaburo
January 28–31
Amirtha Kidambi's Elder Ones / Holy Science
January 25–April 1
Karthik Pandian & Andros Zins-Browne / Atlas Revisited
January 22–24
Ensemble Signal / Radio Rewrite

2015

November 9–25
Charles Atlas, Rashaun Mitchell, and Silas Riener / Tesseract
November 9–16
Tim Hecker, MFO / Love Streams
November 6–8
October 19–30
Elizabeth Orr / Mt. Rush
October 9–16
Oneohtrix Point Never / Garden of Delete
October 5–16
France Jobin / 4.35 - R0 - 413
September 30–October 2
Film Memory / Jennifer West
September 21–October 11
September 14–25
Tarek Atoui / WITHIN2
September 8–13
Ant Hampton / The Extra People
May 4–9
Eureka: a lighthouse play / Ellie Ga
April 1–9
Michael Gordon & Vicky Chow / Sonatra
March 9–13
Enno Poppe & Speicher / Talea Ensemble
February 4–8
February 2–14
And You Were Wonderful, On Stage / Cally Spooner
January 31
Orit Ben-Shitrit / Ward of the Feral Horses
January 12–16
Chris Cerrone / Memory Palace
January 12–29
January 6–19
Laurel Halo / Dust

2014

November 5–27
Eve Sussman & Simon Lee / NO FOOD, NO MONEY, NO JEWELS
November 5–27
Eve Sussman & Simon Lee / No food No money No jewels
September 24–29
Mivos Quartet / Eric Wubbels: being time
September 21–October 6
September 15–October 6
Temporary Distortion / My Voice Has An Echo In It
September 2–December 5
August 3–November 13
Stavros Gasparatos / Expanded Piano
August 2–18
June 23–October 5
Aaron Landsman & Brent Green / Empathy School
June 17–December 7
Michael Bell-Smith, Sara Magenheimer, & Ben Vida / Bloopers #1
May 27–June 13
Ralph Lemon / Scaffold Room
May 17–November 17
May 11–October 30
Isabelle Pauwels / ,000,
April 21–30
Orit Ben-Shitrit / Ward of the Feral Horses
March 31–April 13
Erika Vogt, Math Bass, Shannon Ebner, Lauren Davis Fisher, Mariah Garnett, MPA, Silke Otto-Knapp, Adam Putnam, Mark So, and Flora Wiegmann / The Artist Theater Program
March 10–23
Alain Franco, Jörg Laue and Peter Stamer / 26 Letters to Deleuze
February 24–March 29
Seline Baumgartner / Nothing Else
February 18–20
February 18–28
Charles Atlas, Rashaun Mitchell, and Silas Riener / Tesseract
February 3–March 20
DD Dorvillier / Extra Shapes
January 17–September 18
Per Bloland / ECCE / Chamber Industrial
January 13–May 31
January 6–25
Robert Aiki Aubrey Lowe and Sabrina Ratté / Peradam

2013

December 17–August 8, 2014
December 2–June 6, 2014
Vicky Chow / Surface Image
November 12–April 2, 2014
November 11–17
Erika Vogt / Darker Imposter
November 7–25
Wojtek Ziemilski / Central Intelligence Agency
October 28–November 9
October 28–November 2
Dana Gingras / Chainreaction
September 23–October 4
September 6–13
Oneohtrix Point Never / R Plus Seven
August 27–December 13
Architeuthis Walks on Land / The Surveyors
August 23–September 9
Kris Verdonck/A Two Dogs Company / ISOS
August 5–21
Petra Cortright / Bridal Shower
June 24–January 17, 2014
Marianne Kim / Lost & Found
June 24–October 22
June 12–October 20
Jeremy Xido & CABULA6 / The Angola Project
May 13–January 10, 2014
chameckilerner / ESKASIZER & Samba #2
May 13–June 3
Manuella Blackburn / Time Will Tell
May 10–December 6, 2014
Melvin Moti / The Vision Machine
April 15–28
Marie Brassard / Trieste
March 26–30
March 25–April 8
Maria Kefirova, Martin Messier, and Miguel Melgares / Next to Focus
February 1–8
January 16–September 20
Laurie Anderson / New Film (A Personal Essay)
January 14–18
Davíd Brynjar Franzson and Yarn/Wire / The Negotiation of Context
January 11–28
CREW & Eric Joris / HeadSwap

2012

December 1–September 23, 2013
Jaroslaw Kapuscinski & The OpenEndedGroup / Linked Verse
November 25–December 7
November 19–December 18
Dimitris Papaioannou / Primal Matter
November 6–8
Laurie Anderson / The Swimmer
October 15–26
Deville Cohen / Zero
October 15–November 15
Kurt Hentschläger / CLUSTER
September 23–29
September 4–18
Ella Fiskum Danz / Triptych 0811
August 28–November 13
August 10–May 18, 2013
Sam Green / Fog City
August 6–11
Wet Ink / RELAY
July 16–September 7
Thom Kubli / Black Hole Horizon
July 9–15
Ed Osborn / Albedo Prospect
June 25–August 2, 2013
Lars Jan and Early Morning Opera / Holoscenes
June 13–December 13
Laurie Anderson / Landfall
June 11–29
Freya Olafson / HYPER-
June 4–18
May 29–June 1
Marilyn Nonken and Joshua Fineberg / Voix Voilées: Spectral Piano Music
May 1–August 17
April 22–28
Jem Cohen / We Have An Anchor
April 1–May 13
March 27–31
Talea Ensemble / Music of Fausto Romitelli
March 26–31
Jennifer and Kevin McCoy / Index
March 26–April 6
Kota Yamazaki and Fluid hug-hug / (glowing)
March 26–August 16
Peter Edwards and Sabisha Friedberg / The Hant Variance
February 24–March 2
Mariel Roberts / nonextraneous sounds
February 8–16
Lucky Dragons / Actual Reality
February 6–24
Kurt Hentschläger / CORE
January 9–February 4
Rodrigo Pardo / Flat
January 9–February 12, 2011
Barbara Foulkes / Flota
January 5–February 5
Ryan and Trevor Oakes / The Periphery of Perception

2011

December 9–9
JACK Quartet / JACK Quartet
November 13–16
eteam / The Cruise
November 9–December 3
October 23–November 14
Poor Dog Group / Dionysia
October 12–18
Shantala Shivalingappa / Namasya and Swayambhu
September 12–26
Phantom Limb / 69°S
August 25–September 1
August 8–September 2
Kónic Thtr / Before the Beep
July 27–August 18
Joanna Domke / Untitled-Epilog
July 5–13
Mary Reid Kelley / The Syphilis of Sisyphus
June 20–February 17, 2012
Nora Chipaumire / MIRIAM
June 20–November 18, 2012
Ralph Lemon / 4Walls
June 13–October 31
Francis Farewell Starlite / The White Room
May 31–June 13
Wally Cardona and Jennifer Lacey / Tool is Loot
April 26–May 13
April 14–19
Jaroslaw Kapuscinski / Catch the Tiger!
April 11–July 27
The OpenEnded Group / Twice Through the Heart
April 6–May 1
Francisco Lopez / Hyper-Rainforest
March 15–April 15
Graham Parker / The Confidence Man
March 4–April 7
Phyllis Chen and Rob Dietz / Down the Rabbit Hole
February 7–December 13
Laurie Anderson / The Gray Rabbit
January 25–October 21
January 25–28
Marlene Millar and Phillip Szporer / Moments in Motion 2
January 3–20
Suzanne Vega and Duncan Sheik & Kay Matschullat / Carson McCullers Sings About Love

2010

November 11–21
Hans Tutschku / Irrgärten
November 9–12
Argento Chamber Ensemble / Georg Friederich Haas: in vain
August 1–9
Annie Dorsen / Hello Hi There
June 8–17
Yarn/Wire / Tone Builders
June 3–24
Hans Tutschku / agitated slowness
June 2–16
Yanira Castro & a canary torsi / Wilderness
April 14–December 7
Sean Griffin / Cold Spring
April 14–December 7
Sean Griffin / Cold Spring
April 9–30
March 27–28
Helmut Lachenmann, Ensemble Signal, and JACK Quartet / Music of Helmut Lachenmann
March 23–29
Will Rawls and Kyle Wilamowski / Movement Research: The Progress of Process
February 22–March 20
Thom Kubli / FLOAT! Thinktank 21
February 12–March 1
Wayne McGregor | Random Dance / Entity
January 12–February 1
Keiko Courdy and Frederic Sofiyana / Halo V-2
January 11–26
Jill Sigman / Shop n Save JOAN
January 5–10

2009

November 20–July 14, 2010
November 14–15
October 19–June 27, 2010
Nuria Fragoso / Anatomy of Melancholy
October 6–10
September 29–30
Bruce Odland & Sam Auinger / my eyes...my ears...
September 22–October 18
September 21–March 5, 2012
Jean-François Peyret / RE: Walden
August 3–16
Toni Dove / Lucid Possession
July 10–August 9
Miguel Azguime / A Laugh to Cry
July 5–18
Luciano Chessa / Intonarumori Construction
June 17–October 1
Mads Lynnerup / Take a Day for Yourself!
April 27–January 21, 2011
Michael J Schumacher / Room Pieces Troy 2010
April 2–November 20
Laurie Anderson / Delusion
March 14–25, 2010
The OpenEnded Group / Upending
March 2–13
Yvon Bonenfant / Beacons
March 1–October 30
Workspace Unlimited / They Watch
January 29–February 26
January 12–17
Lars Jan and Early Morning Opera / Abacus
January 12–17
Sean Griffin / Cold Spring
January 12–17
January 5–28
Sophie Kahn & Lisa Parra / Body/Traces

2008

December 23–August 22, 2010
Peter Flaherty / Soul Leaves Her Body
November 23–December 19
Balletlab / Miracle
November 3–8
Maryanne Amacher & The Openended Group / Lagrange: A Four Part Mini Series
January 11–February 3
Jennifer Tipton / Light Above the Hudson

2006

September 1–4, 2007

2003

July 26–June 7, 2011
The Wooster Group / THERE IS STILL TIME..BROTHER